ویژگی‌های یک وبسایت موفق

ویژگی‌های یک وبسایت موفق
13خرداد

چه ملاک هایی برای تشخیص یک وبسایت موفق در نظر میگیرید؟

اصولا برای تشخیص دادن یک وبسایت موفق باید ببینیم که وبسایت موفق از چه نظر و ابعادی باید تشخیص داده شود. یک وبسایت میتواند از جنبه های طراحی، عملکرد، جذب مخاطب، فروش و … موفق تلقی شود. اما به هر جهت بین تمامی وبسایت های موفق چند ویژگی مشترک وجود دارد و موفقیت آنها عموماً در جذب بیشتر و نگهداری مخاطب اتفاق میافتد.

 

ویژگی وبسایت موفق - استودیو بلانفو

1- طراحی ساده و مینیمال

اکثر وبسایت‌ های موفق ظاهری ساده دارند و اکثر مخاطب‌ها بخاطر همین سادگی در طراحی جذب ظاهر آن میشوند. در وبسایت هایی که شلوغ و پیچیده طراحی شدند، معمولا مخاطب جذب چیزی به غیر از آنچه که هدف آن را داشته میرسد.

2- هدایت توجه کاربر

یک پیامی در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده بود که با توجه به اندازه تیترهای مختلف میگفت شما اول این تیتر را میبینید، بعد این تیتر را، بعد این تیتر را! در واقع این پیشبینی بر اساس ترتیب توجه چشم ما در مواجهه با یک صفحه بود. کاری که یک وبسایت موفق از این پیشبینی میتواند انجام دهد “هدایت توجه مخاطبان برای رسیدن به هدف مدنظر” است.

3- سرعت بارگذاری

قطعا کاربر برای رسیدن به هدفش در جستجو صبر نمیکند. بارگذاری سریع وبسایت باعث میشود که اگر کاربری پتانسیل جذب شدن به وبسایت شما را داشت، احتمال جذبش بیشتر از سایتهای مشابهی باشد. اگرچه که وبسایتهای رقیب از نظر سئو رنک بالاتر داشته باشند.

4- طراحی ریسپانسیو

وبسایت موفق باید با تمامی دستگاه‌ها و اندازه‌های صفحات نمایش سازگار باشد. باز کردن یک وبسایت در موبایل به شکلی که در دسکتاپ نمایش داده میشود، قطعا برای کاربر ناخوشایند خواهد بود. میزان توزیع مخاطبان وبسایتها در موبایل به دلیل دسترسی بهتر، بیشتر از پلتفرمهای وبسایت و تبلت است. بنابراین باید سازگاری وبسایت در تمامی پلتفرمها را در نظر داشت.

5- محتوای خوانا و سلیس

متون و رسانه‌های یک وبسایت موفق از اعتبار و اعتماد زیادی برخوردارند و به عنوان مرجع معتبر در حوزه کاری خود شناخته میشوند. علاوه بر اعتبار در محتوا باید در حوزه خوانایی محتوا هم اصولی رعایت شود. فضای سفید برای استراحت و تنفس در بین محتواها و انتخاب فونت و سایز مناسب برای سهولت در خوانایی محتواها از نکاتی است که توسط یک وبسایت موفق رعایت میشود.

6- بازطراحی مداوم در طولانی مدت

وبسایت موفق فقط برای یک مدت کوتاه موفق نخواهد ماند. برای اینکه یک وبسایت بتواند در طولانی مدت معتبر و شاخص باشد، باید در تمامی جوانب بتواند خود را بروز نگهدارد. برای مثال ظاهر وبسایت باید هر از گاهی تغییر کند و در اصول طراحی آن بازنگری کلی انجام شود تا با سلیقه به روز مخاطبان همخوانی داشته باشد.

این شش مورد از ویژگیهای یک وبسایت موفق بود. البته که برای سنجیدن یک وبسایت موفق هم جنبه های بیشتر و هم موارد بیشتری از این ویژگیها وجود دارد اما این شش مورد تقریبا بین تمام وبسایت های معتبر و موفق مشترک هستند.

 

اگر شما قرار بود فقط یک وبسایت موفق انتخاب کنید، چه وبسایتی را انتخاب میکردید و کدام ویژگی آن باعث شد که شما آن را انتخاب کنید؟

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.